Jak przyczyny chorób odnaleźć w psychice

Blog Post Cover
Data Publikacji:
22 Maj, 2021
Czas czytania:
30 minut
Autorka:
Gabriela Gradys

Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.

Ocena
Ocena Ogolna
(5)
Przystepnosc Czytania
(5)
Wartosc Praktyczna
(5)
Wiarygodnosc Autora
(5)
Wiedza Psychologiczna
(5)
Wprowadzenie

Książkę “Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.” dostałam od Wydawnictwa Otwartego w połowie kwietnia. Jest to moja pierwsza współpraca z wydawnictwem i muszę przyznać, że niemiłosiernie się cieszę! Kiedy zakładałam Psychologiczne IQ, część znajomych próbowała mnie przekonać, jak wiele mogę osiągnąć, jeżeli będę szła bardziej w stronę marketingu i promowania produktów, ale dla mnie największą nagrodą za prowadzenie tej strony, jest świadomość, że mogę pomóc, chociażby kilku osobą żyć lepiej i bardziej świadomie, a może i dzięki temu szczęśliwiej. A jednak! Jedyna cicha nadzieja, jaką miałam to, że kiedyś uda mi się dostać w prezencie jakąś książkę. Kocham czytać! Prawie dokładnie po roku blogowania, moje małe marzenie się spełniło i jestem zachwycona, że trafiło na książkę “Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.”, bo tematem psychosomatyki interesuję się od początku studiów i to naprawdę świetna pozycja w tym temacie! 

Definicje

Psychosomatyka –  Całościowe ujmowanie problemów człowieka chorego –  zajmuje się rozpatrywaniem zależności psychosomatycznych, czyli dotyczących wpływu czynników psychicznych na organizm człowieka i poszukiwaniem czynników natury psychicznej w powstawaniu chorób somatycznych i wpływających na ich przebieg (Porczyk, 2010). 

Choroba psychosomatyczna –  choroby somatyczne (fizyczne), w których powstaniu biorą istotny udział czynniki psychologiczne (głównie emocjonalne).

Pierwsze Wrażenie

Muszę przyznać, że pierwsze dobre wrażenie zrobił na mnie autor – lekarz, psychoterapeuta, który pisze w sposób jasny, ale nie zbyt uproszczony, bezpośredni, ale nie płytki! To jedna z tych książek, które mają ponad 400 stron, ale lekkość pióra sprawia, że absolutnie tego nie czuć. 

Druga rzecz, która przykuła moją uwagę to układ książki. “Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.” zaczyna się od kompleksowego i bardzo nowoczesnego wyjaśnienia związku między ciałem a psychiką. Następnie pokazuje nam, jak to połączenie może objawiać się w każdej naszej części ciała, by za chwilę opowiedzieć, co możemy zrobić, aby nawiązać lepszy kontakt z samym sobą i wesprzeć siebie w leczeniu chorób psychosomatycznych. Ostatnia część opowiada o tym, jak leczenia dokonuje specjalista i pięknie obala wiele mitów na temat terapii. To naprawdę jedyny swego rodzaju poradnik, który przechodzi od przyczyn, po opis, konsekwencje i sposoby radzenia sobie z objawami psychosomatycznymi!

Dla kogo jest ta książka?

Dla każdego, kto odczuwa różnego rodzaju dolegliwości, których kolejni lekarze nie potrafią wyjaśnić. W Polsce podejście psychosomatyczne nie jest jeszcze popularne i wciąż wymaga rozpowszechnienia, a to znaczy, że nie każdy lekarz jest świadomy, że odczuwalne objawy w ciele, niekoniecznie muszą mieć organiczną przyczynę – czasami mogą być spowodowane tym, co dzieje się w naszej głowie. Stres, napięcie, trudna sytuacja rodzinna, zawodowa, utrata bliskiej osoby, poczucie bycia niewystarczającym – to wszystko może doprowadzać do znacznych zmian w naszym organizmie, często odczuwalnych jako uciążliwe, albo bolesne. 25% wszystkich wizyt lekarskich spowodowana jest zaburzeniami psychosomatycznymi, a to znaczy, że przynajmniej co czwarty z nas powinien sięgnąć po tą książkę! 

Lekarze, fizjoterapeuci, psychoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy i pielęgniarki to grupa, która często jako pierwsza słyszy od pacjentów o ich objawach, dlatego dla nich również przydatne może być uświadomienie sobie, że przyczyn bólów i napięć można szukać również poza somatycznymi powodami. Organiczne przyczyny zawsze muszą zostać wykluczone w pierwszej kolejności, ale czasami zdrowy organizm, który wysyła nam ostre sygnały, tak naprawdę jest symbolem psychiki, która wymaga opieki. 

O czym jest "Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s." ?
„To wgląd w subiektywny świat emocji, wyobrażeń i doświadczeń, których nie można zbadać i które wymykają się podziałowi na dobre i złe"

“Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.” dzieli się na cztery części.  

Cześć pierwsza przedstawia świat połączeń między ciałem, a psychiką. Pięknie i ze stylem nakreśla cieniutkie nitki, łączce nasze ciało fizyczne z doznaniami psychicznymi, zaczynając od historii i filozofii, a przechodząc przez psychodynamiczne koncepcje i kończąc na najnowocześniejszych odkryciach neurobiologii. Nie zabraknie tutaj omówienia, jak tworzy i kształtuje się nasza psychika, jak się broni przed otaczającym światem, czym jest stres i po co nam emocje. Autor rozkłada psychikę na drobne kawałeczki i za każdym razem pokazuje, gdzie odnajdują one swoje odbicie w ciele. Zrozumienie jest pierwszym krokiem, który prowadzi nas do działania, więc autor daje nam wiedzę, dzięki której już zawsze będzie w stanie odnaleźć, skąd objaw psychiczny, pokazuje się nam w ciele! 

Na pierwszym miejscu zawsze stawiam dokładną diagnostykę medyczną całego organizmu. Skala przyczyn chorób psychosomatycznych jest niezmiernie szeroka, a na powstanie choroby mają wpływ liczne czynniki."

Cześć druga to kompleksowa analiza naszego ciała, kończyna po kończynie, organ po organie, która tworzy piękną mapę objawów psychosomatycznych. Dzięki niej dowiesz się, nie tylko jak tworzą się połączenia, między życiem wewnętrznym a naszym ciałem (część pierwsza), ale też jak mogą one być w rzeczywistości odczuwane! Znajdziemy tu prawdziwą biblię chorób psychosomatycznych, z ich dokładnymi objawami, przykładami z życia prawdziwych pacjentów, ale co najważniejsze – każdy opis choroby, został zakończony kompleksowymi poradami, jak można sobie z nimi radzić i co będzie najbardziej pomocne, dla osób zmagających się z danym objawem! 

 

Nie da się zaprzeczyć, że możemy dokonać wielu zmian i przez powtarzanie nowych zachowań utrwalić je na dłuższy czas. Pierwszym niezbędnym warunkiem jest nauczenie się akceptowania i kochania siebie takim, jakim się jest."

W trzeciej części “Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.” przedstawiony został poradnik dbania o dobrostan psychiczny. Do zakończenia studiów psychologicznych, został mi rok i zdecydowanie mogą powiedzieć, że autor zawarł tu wszystkie najważniejsze informacje. Zaimponowała mi tutaj bezpośredniość i szczerość autora. Alexander Kugelstadt bez owijania w bawełnę, spekulowania i wątpliwości, prowadzi nas po najważniejszych obszarach życia – relacji z sobą samym, swoim ciałem, innymi, światem, pracę i hobby.  Tak dowiadujemy się, co możemy zrobić, żeby pokochać, zadbać i uspokoić siebie samych. Jak możemy wzmacniać i doceniać relacje z innymi, w tym przyjaciółmi i partnerem. Ruch jest ważny i to wiedzą wszyscy, ale tutaj znajdziesz nawet poradnik, jak zmienić nudny obowiązek w coś, co można pokochać i jak znaleźć swoje wymarzone hobby. 

„Choroby o podłożu psychosomatycznym są jednak często utajone, nie robią hałasu, ale powodują ogromne cierpienie. (...) Psychoterapia jest najbardziej efektywną formą leczenia."

Nie można było zakończyć tej książki lepiej, niż krótkim wezwaniem, w którym autor przekonuje – nie jesteś i nie musisz być z swoim problemem sam! Niesamowicie spodobała mi się konstrukcja tej książki. Cały czas wypełniona jest poradami, budującymi poczucie, że możemy spróbować poradzić sobie z objawami psychosmotycznymi sami, na własną rękę. To piękne! Aleksander pokazuje w ten sposób, że wieży w ludzi i ich zdolności. Buduje naszą pewność siebie i poczucie kontroli nad własnym ciałem i życiem. Nie zapomina on jednak, że nie zawsze musimy i możemy poradzić sobie sami z niektórymi problemami. Kończy więc swoją książkę nie tylko wezwaniem do szukania pomocy, kiedy samemu jest nam trudno uporać się z chorobami psychosomatycznymi, albo cierpienie jest zbyt wielkie, ale też szczegółowym i troskliwym opisem tego jak wygląda praca terapeuty i czego można się po niej spodziewać. Majstersztyk! 

Co zyskujesz po przeczytaniu?
„Czynniki psychiczne i fizyczne wspólnie wpływają na wszystkie stany chorobowe - na niektóre bardziej, na inne mniej. W związku z tym obszar psychosomatyki zajmuje się wszystkimi sytuacjami, w których niezbędne lub pomocne wydaje się dostrzeżenie owej współpracy i w razie konieczności dokonanie w niej zmian."

“Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.” to nie tylko kompleksowy przewodnik po chorobach psychosomatycznych i sposobie radzenia sobie z nimi, to także piękny poradnik tego, jak lepiej żyć. Aleksander Kugelstadt rozmywa granicę między nami a ciałem. Już nie masz ręki, nogi, głwy – stajesz się swoją ręką, nogą i głową. Często mam wrażenie, że ludzie traktują swoje ciało niechętnie. Jak zbędne naczynie, w które zostali siłą wepchnięci i ogranicza ich pełny potencjał. To nieprawda. Jeżeli nie będziemy traktowali ciała z odpowiednim szacunkiem, odczujemy to psychicznie – przez większe zmęczenie czy drażliwość. Jeśli nie będziemy wystarczająco dbać o nas dobrostan psychiczny, poczujemy to w ciele – przez bóle, których ciężko jest znaleźć organicznych przyczyn, wyczerpanie i napięcie. 

Autor prowadzi nas w tej książce za rękę, zaczynając od lekcji zrozumienia, kończąc na sposobach radzenia sobie i uzyskania pomocy. Po przeczytaniu “Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s” zrozumiesz, w jaki sposób jedno oddziałuje na drugie, jak może się to objawiać i przede wszystkim, co zrobić, żeby unikać problemów psychosomatycznych, a jak już się zjawią, jak sobie z nimi radzić. 

O Autorze

Na oficjalnej stronie pisze o sobie: ” Jestem  lekarzem medycyny psychosomatycznej i psychoterapii, psychoanalitykiem, dietetykiem i ekspertem medycznym. W mojej drugiej pracy, jako autor podcastów, staram się, aby psychosomatyka i psychoterapia stały się przystępne dla każdego. 

Studiowałem medycynę i zrobiłem doktorat (na temat “Psychosomatyka w mediach”) na  MHH w Hanower. Pracowałem jako lekarz chorób wewnętrznych, psychosomatyki wewnętrznej, medycyny ratunkowej, a obecnie jestem lekarzem psychosomatycznym i psychoterapeutą w Berlinie.”

 Jest również wykładowcą z zakresu podstawowej opieki psychosomatycznej. Krótko mówiąc, doktor Alexander to prawdziwy specjalista w swojej dziedzinie i naprawdę kompetentna osoba! Dzięki połączeniu studiów medycznych i szkoły terapeutycznej zyskujemy prawdziwie całościowe podejście do człowieka! Możemy mieć pewność, że człowiek, który studiował zarówno meandry ludzkiej psychiki, jak i zakamarki ludzkiego ciała, wie, o czym mówi, kiedy oprowadza nas po cienkich mostach łączących nasze ciało z duszą i udziela wskazówek, jak żyć lepiej i zdrowiej! 

O Autorce wpisu
Gabriela Gradys
Hej! Jestem psychologiem, psychoedukatorką i założycielką strony Psychologiczne IQ. Od kilku lat prowadzę warsztaty i szkolenia z zakresu psychologii i rozwoju osobistego. Dodatkowo szerzę wiedzę psychologiczną zarówno tutaj, na blogu, jak i na Instagramie i Facebooku. W wolnym czasie lubię chodzić po górach, grać na instrumentach i wszelkie ręczne robótki.
Zapisz się na Newsletter
Raz w miesiącu dostaniesz ode mnie list z nowościami na blogu i moimi osobistymi przemyśleniami.