Bycie innym jest trudne

Blog Post Cover
Data Publikacji:
3 Marzec, 2021
Czas czytania:
30 minut
Autorka:
Gabriela Gradys

Co jest ze mną nie tak?

Kim jesteś?

Spotykamy w naszym życiu wielu ludzi. Przez całe życie poznajemy nowe twarze. W pewnym momencie dziesiątki zmieniają się w setki, a setki w tysiące. 

Niektórych poznajesz lepiej. Innych tylko powierzchownie. Jednym dajesz zajrzeć w głąb siebie. Inni znają Cię o wiele gorzej. Gdyby zapytać ich wszystkich kim jesteś – żaden nie podałby takiej definicji, jaką sama sobie przypisujesz, a mimo to oboje byście się mylili. Dla każdego jesteś inny. Część z tego, co by powiedzieli, byłaby o wiele trafniejsza, niż sam mógłbyś przypuszczać. Kawałka z tego, nigdy nie przypisałbyś sam sobie, a jednak nie są pomyłką, a część byłaby czystą bzdurą, błędną interpretacją. Jak odróżnić prawdę od krzywych zwierciadeł, w których się odbija?

Kim są inni wokół Ciebie?

A co jeśli by Ciebie zapytać o nich? Nawet o tych najbliższych? Ile procent ich osoby udało Ci się poznać, dostrzec, przyjąć, zauważyć, poczuć? Ile nosisz w sobie błędnych założeń? 

W pewnym momencie masz przeczucie, że dostrzegasz pewne wzory. Ta osoba zdaje się być podobna do tej znajomej z liceum, a ona się zachowuje identycznie do byłego szefa. Wszyscy studenci filozofii zdają się mieć ze sobą coś wspólnego. (Stereotypy i uproszczenia – skąd się biorą? Nasz mózg lubi to co proste). Masz poczucie, że to wszystko, społeczeństwo, nabiera sensu, że wszyscy ludzie mają w sobie coś charakterystycznego, a jednocześnie wcale tak bardzo się od siebie nie różnią. Jakbyśmy wszyscy byli zbudowani z tych samych puzzli, tylko każdemu z nas przypadły do dyspozycji różne fragmenty ej układani. Szukasz kogoś, kto ma w sobie tych elementów, których Tobie brakuje i masz nadzieję, że razem dacie radę stworzyć całość. Połączyć się w jedno. Zobaczyć pełen obraz. Ale okazuję się, że to też była iluzja. (o tym, co musimy utracić?)  

Z czego się skałdamy? Jesteś inny?

Być może składamy się wszyscy z tych samych puzzli, ale jest ich o wiele, wiele więcej, niż można by się spodziewać, a z wiekiem ich tylko przybywa – doświadczenie, historia, wiedza, nadzieje, marzenia, pasje, talenty, wady, nawyki, zmartwienia, lęki, smutki, radości. 

Może część z nich udaje się znaleźć w kimś innym, ale nigdy w tej samej konfiguracji. Szukamy tych podobieństw, zgłodniali zrozumienia, a im bardziej dostrzegamy złożoność tych układanek, tym częściej okazuje się, że wspólne elementy można znaleźć wszędzie – raz większe, raz mniejsze, ale są. Trzeba tylko wystarczająco cierpliwie szukać, bo gdy się znajdzie, dzieje się magia. Znika bariera. Nie ma już nas i was – jesteśmy tylko my. Tacy różni, a jednak tacy sami. Jedyni w swoim rodzaju, a jednak nie całkiem samotni. 

Jesteś inny i nie jesteś sam

Jest też jakaś mała część, głęboko w nas, którą tak rzadko pokazujesz światu. Boisz się niezrozumienia, odrzucenia, wyśmiania, manipulacji. Może nawet kilka razy już próbowałeś, ale za każdym razem kończyło się to tym samym, nieprzyjemnym poczuciem wyobcowania, dziwaczności i wiążącą się z tym samotnością. W końcu przestajesz próbować i uczysz się ukrywać tę część głęboko, głęboko pod warstwami uśmiechu i wzruszenia ramion. 

Nie poddawaj się. Nadejdzie taki dzień, w którym spróbujesz jeszcze raz i przekopiesz się przez te wszystkie warstwy bezpieczeństwa, by jeszcze raz tę część siebie postawić na piedestale. Drżącym głosem opowiesz o niej, późną nocą, gdy wszystkie opory zasną i zobaczysz coś zupełnie innego, niż do tej pory. Zobaczysz, widzące spojrzenie, kogoś, kto Cię dojrzy, pokiwa głową w cichym pakcie zrozumienia, sięgnie w głąb swoich ochronnych warstw i wyciągnie własny, identyczny do twojego kawałek układanki – puzzel rzadko spotykany, ale obecny. Przestaniesz czuć się samotny. Przestaniesz się bać i czuć wyklęty. Staniesz się sobą, bo znajdziesz swoich. Oni tam są. Nie poddawaj się. Szukaj. 

Wszystko z Tobą w porządku.  

O Autorce wpisu
Gabriela Gradys
Hej! Jestem psychologiem, psychoedukatorką i założycielką strony Psychologiczne IQ. Od kilku lat prowadzę warsztaty i szkolenia z zakresu psychologii i rozwoju osobistego. Dodatkowo szerzę wiedzę psychologiczną zarówno tutaj, na blogu, jak i na Instagramie i Facebooku. W wolnym czasie lubię chodzić po górach, grać na instrumentach i wszelkie ręczne robótki.
Mogą Cię zainteresować
Zapisz się na Newsletter
Raz w miesiącu dostaniesz ode mnie list z nowościami na blogu i moimi osobistymi przemyśleniami.